Wyjazd  studyjny Spółdzielni Uczniowskie „ U Staszka” do Krakowa i Jaroszowca

Grupa 10 uczniów Spółdzielni Uczniowskiej „U STASZKA” z Zespołu Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach wraz z opiekunką  Anną Wysokińska , wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Krakowa i Jaroszowca w dniach 23- 25 listopada 2016 r. Była to nagroda  za zdobycie I miejsca w konkursie ogłoszonym przez Krajowa Radę Spółdzielczości w Warszawie „Spółdzielnie Uczniowskie szkołą przedsiębiorczości”.

Spółdzielnie popularyzują wśród uczniów ideę i wiedzę o spółdzielczości, kształtują postawy przedsiębiorcze, uczą pracy w grupie, odpowiedzialności, samodzielności, podejmowania decyzji oraz kształtują nawyk oszczędzania. Uczą także kreatywności, przezwyciężania trudności oraz potrzeby myślenia o przyszłości. Spółdzielnia uczniowska jest miejscem gdzie uczniowie mogą realizować i rozwijać swoje zainteresowania i pasje.

Udział w wyjeździe studyjnym był dla uczniów świetną okazją do zetknięcia się z „prawdziwymi”, dobrze prosperującymi spółdzielniami. Uczniowie odwiedzili spółdzielnię w Gimnazjum w Bydlinie gdzie mogli porozmawiać z członkami spółdzielni, ich opiekunami oraz zapoznać się z funkcjonowaniem małego przedsiębiorstwa jakim jest spółdzielnia. W programie wyjazdu była również prezentacja Spółdzielni Socjalnej „OPOKA” w Kluczach, jako dobry przykład partnerskiej współpracy przedsiębiorstwa ze szkołami.

Duże wrażenie wywarła wizyta w Spółdzielni Socjalnej „Republika Marzeń Mimo Wszystko” Fundacji Anny Dymnej której działalność ma służyć przede wszystkim integracji osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem przez  promowanie ich twórczości, organizowanie wydarzeń kulturalnych i uroczystości okolicznościowych.

Oprócz spotkań uczniowie mogli wykazać się kreatywnością, zaangażowaniem i umiejętnością współpracy w grupie na zajęciach warsztatowych oraz grach i zabawach integracyjnych. Wartością dodaną wyjazdu studyjnego była możliwość nawiązania nowych znajomości  i kontaktów.

Organizatorzy zapewnili również ciekawy program kulturowy. Młodzież zwiedziła Kraków, który jest jednym z nielicznych na świecie miast wpisanych na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Niezapomniane wrażenie wywarł na uczniach widok Krakowa z wieży Dzwonu Króla Zygmunta. Podobnie jak groby Królów Polskich i wielkich Polaków znajdujące się w Katedrze na Wawelu oraz dziedziniec i posag Smoka Wawelskiego. Niezmiennymi od lat symbolami Krakowa, są Kościół Mariacki, renesansowe Sukiennice, Ratusz, pomnik Adama Mickiewicza, Kościół św. Wojciecha, klimatyczne kawiarenki.

Największą atrakcją gminy Klucze w której gościliśmy jest Pustynia Błędowska zwana „Polską Saharą". Jest to największa pustynia w Europie. Stanowi unikat przyrodniczy i geograficzny, powstała bowiem w umiarkowanym i wilgotnym klimacie. Pustynia znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jest częściowo objęta specjalną ochroną w postaci użytku ekologicznego.

W drodze powrotnej uczniowie mieli możliwość pomodlić się w Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

Opiekun SU w ZS Nr 3 RCKU w Łosicach Anna Wysokińska