TSW Nadarzyn

W dniu 14 stycznia 2016 uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Targach Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2016. Impreza odbywała się w hali wystawowej Warsaw EXPO w Nadarzynie koło Warszawy. Na imprezie zaprezentowały się liczne firmy działające w branży sadowniczej i warzywniczej. Z ciekawostek warto wymienić pokazywane na targach działa przeciwgradowe działające automatyczne w momencie wykrycia zagrożenia tym groźnym zjawiskiem chroniące ok 70ha upraw, kombajn pneumatyczny do zbioru różnych owoców (malina, aronia, porzeczka, winorośl, jagoda kamczacka, i in.) wyłącznie przy pomocy strumienia powietrza a więc bez uszkodzeń mechanicznych roślin. Pokazano również innowacyjny system oprysku elektrostatycznego firmy ZUPAN, w którym krople cieczy roboczej naładowanej ujemnie są przyciągane przez naładowane dodatnio rośliny co znacznie zmniejsza problem znoszenia cieczy roboczej (redukcja strat cieczy z tego powodu o ok. 85%). Opryskiwacze tej firmy mogą być również wyposażone w ultradźwiękowe wykrywacze drzew. Nowoczesne rozwiązania nie tylko w technice sadowniczej, ale również w nawożeniu, stosowanych środkach ochrony, przechowalnictwie, hodowli roślin i innych aspektach produkcji warzywniczej i sadowniczej spotykane były na każdym kroku. Imprezie towarzyszyły specjalistyczne konferencje branżowe, panele dyskusyjne oraz referaty. Targi cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających, którzy wręcz tłoczyli się przy stoiskach. Spotkaliśmy również wielu sadowników i rolników zajmujących się upraw warzyw w naszym regionie.