Bednary AGROSHOW 2013

W ramach projektu „Zagraniczne staże życiową szansą” finansowanego ze środków programu Unii Europejskiej Erazmus+ 32 uczniów w dniach 08.08 - 27.08.2016r. i 16.08 - 06.09.2016 odbywało staż zawodowy w miejscowości Spoleto we Włoszech. Na 3-tygodniowe staże zawodowe w dwóch 16-sto osobowych grupach wyjechali uczniowie technikum rolniczego, technikum żywienia i usług gastronomicznych i technikum hotelarstwa.  Uczniowie tak wspominają pobyt na stażu.

Minione wakacje to dla nas uczniów  Zespołu Szkół  Nr 3 RCKU w Łosicach czas bardzo pracowity a zarazem niesamowity. A wszystko dzięki udziałowi, w projekcie Erasmus+, który zapewnił nam  udział w prestiżowym wyjeździe do Włoch. Uczestniczyliśmy tam w  praktykach zawodowych w gospodarstwie agroturystycznym oraz w  licznych restauracjach i hotelach w Spoleto. Uczyliśmy się profesjonalnego sporządzania i serwowania włoskich potraw i napojów, czynności związanych z hotelową  obsługą gości oraz wykonywaliśmy prace pielęgnacyjne w winnicy i sadzie oliwnym. Ponadto mieliśmy okazję poznać, między innymi kuchnię  umbryjską, która  jest  idealnym dopełnieniem naturalnego i spokojnego życia mieszkańców.

Przyjazna i życzliwa atmosfera na stażu sprawiła, że czuliśmy się  docenieni i dowartościowani. Praca sprawiała nam przyjemność i satysfakcję. Nabyliśmy nowe umiejętności, które możemy wykorzystać i przekazać innym uczniom. Praca była ważną częścią tego stażu, ale mieliśmy również czas na rozrywkę i wycieczki.

Organizacja goszcząca, którą była Spółdzielnia Socjalna Azzurra, przygotowała bogaty program kulturowy, który obejmował zwiedzanie Spoleto, Asyżu, Perugii, Rzymu i Watykanu. W Spoleto zwiedziliśmy m. in.: Katedrę di  Santa  Maria Assunta, Bazylikę S. Salvatore, Kościół S. Gregorio Maggiore, Kościół S. Domenico, amfiteatr, akwedukt. Zwiedzanie Asyżu rozpoczęliśmy od Bramy  i Bazyliki św. Franciszka. Będąc w podziemnej kaplicy zachwyciło nas bogactwo fresków i zdobień. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Rzym. Rozpoczęliśmy od Koloseum, następnie  Forum Romanum, Fontanna di Trevi, Plac Hiszpański, Pomnik Narodów, Panteon oraz Plac Navona – z licznymi straganami. Przechodziliśmy przez Most San Angelo, aż dotarliśmy na Plac Świętego Piotra. Będąc w Watykanie każdy przeżywał chwilę zadumy, osobistego wyciszenia i miał możliwość pomodlić się przy grobie naszego Papieża Jana Pawła II.

W czasie pobytu pogoda dopisała a krajobrazy zachwycały. Oprócz wycieczek i pracy uczestniczyliśmy w dwóch kursach: języka włoskiego i baristy. Opuszczając Włochy byliśmy szczęśliwi, że nasze wakacje były  pełne wrażeń i nowych doświadczeń.