Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach  zdobyli Główną Nagrodę

w Konkursie ogłoszonym przez Krajowa Radę Spółdzielczości

„Spółdzielnie Uczniowskie szkołą przedsiębiorczości”

Projekt, w ramach którego ogłoszono konkurs,  miał  za zadanie przyczynić się do wzmocnienia  i rozwoju sektora spółdzielczości uczniowskiej w Polsce  jako narzędzia promowania  postaw społecznych  i obywatelskich wśród młodzieży oraz praktycznej nauki o przedsiębiorczości. Istotą konkursu było  poszerzenie i upowszechnianie wiedzy na temat spółdzielczości poprzez przygotowanie uczniów do lekcji pokazowej "Spółdzielnia uczniowska szkołą przedsiębiorczości" i promowanie takich wartości jak współpraca, współodpowiedzialność, tolerancja, zasady fair play, zdrowa rywalizacja.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować scenariusz lekcji o spółdzielniach uczniowskich, zaprezentować przygotowaną lekcję dla wybranej reprezentacji środowiska szkolnego oraz opracować prezentację w Power Point z lekcji pokazowej .

Grupa ekspertów z KRS , która uczestniczyła  w naszej lekcji „Przedsiębiorca w gospodarce rynkowej” zachwyciła się projektem utworzenia w naszej szkole Spółdzielni Uczniowskiej „U Staszka”. Zdobyliśmy główną nagrodę w konkursie: uczniowie wyjazd studyjny do Krakowa a opiekunowie nagrodę pieniężną.

W naszej szkole powstała 2 listopada Spółdzielnia Uczniowska „ U Staszka”. Prezesem został Łukasz Gorzała z klasy I Technikum Ekonomicznego, a przewodniczącą Rady Nadzorczej Anna Rumik z klasy II Technikum Ekonomicznego.

22 listopada wszyscy Członkowie Spółdzielni uczestniczyli w Konferencji podsumowującej projekt. Otrzymaliśmy pamiątkowy medal z wizerunkiem Stanisława Staszica, Patrona Naszej Szkoły,  z okazji 200- lecia  spółdzielczości obchodzonej pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Eksperci docenili naszą młodzież za szacunek dla korzeni, nawiązanie do Stanisława Staszica oraz za ogromną wiedzę dotyczącą społeczności lokalnej. Prezentacja naszych uczniów promowała również Nasze Miasto.

Działamy dopiero od 2 listopada, a mimo to zorganizowaliśmy już szereg akcji społecznych dla naszych uczniów i społeczności lokalnej. Promujemy zdrowe odżywianie, zorganizowaliśmy zdrowe śniadanie dla naszych uczniów, przeprowadziliśmy akcję społecznościową przeciw paleniu tytoniu, tydzień przedsiębiorczości, promowaliśmy się wśród swoich uczniów i nauczycieli, współpracujemy owocnie z Dyrektorem Szkoły. W ramach akcji „ Cała Polska czyta dzieciom” czytaliśmy bajki dzieciom w przedszkolu. Sami wyremontowaliśmy lokal na działalność sklepiku i kawiarenki. W najbliższych dniach będziemy realizować  tygodniowy projekt „Staszek wita Henryka” promujący rok Henryka Sienkiewicza. W ramach projektu organizujemy biesiadę i uroczyste otwarcie Kawiarenki „ U Staszka”. Cieszymy się, iż nasi uczniowie  dzięki powstałej  Spółdzielni będą rozwijać swoje pasje ucząc się szacunku, współpracy i odpowiedzialności za swoje działania.

Opiekunowie Spółdzielni Uczniowskiej „ U Staszka” w ZS Nr 3 RCKU w Łosicach

Justyna Olizaruk-Kordaczuk i Anna Wysokińska