I Konkurs  "Wiem, jak uczyć o energii jądrowej"

Nauczyciel fizyki z naszej szkoły Pani mgr  Justyna Olizaruk-Kordaczuk wśród szóstki laureatów  I Konkursu  "Wiem, jak uczyć o energii jądrowej". Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych nauczycieli w dziedzinie związanej z energią jądrową oraz wsparcie ich kompetencji i zainteresowań zawodowych. Zadaniem konkursowym było opracowanie scenariusza zajęć lekcyjnych lub pozalekcyjnych, dotyczącego energii i energetyki jądrowej, z przeznaczeniem do wykorzystywania przez innych nauczycieli podczas prowadzenia zajęć w szkołach ponadpodstawowych.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się  podczas II Edukacyjnego Forum Energetyki Jądrowej   25 kwietnia w Ministerstwie Energii w Warszawie.  Nagrody wręczyła osobiście Minister Edukacji Pani Anna Zalewska.

W konferencji , na którą została zaproszona nasza wyróżniona koleżanka   uczestniczyli  m. in. przedstawiciele Ministerstwa Energii, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki  i Szkolnictwa Wyższego, kuratorzy oświaty, dyrektorzy placówek doskonalenia nauczycieli, rektorzy, nauczyciele akademiccy oraz eksperci zagraniczni z Komisji Europejskiej, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Europejskiej Sieci Kształcenia Jądrowego oraz Francji  i Finlandii.

W konkursie udział wzięli nauczyciele oraz doradcy metodyczni z dziewięciu województw.

Praca konkursowa naszego nauczyciela fizyki zatytułowana była „Ciekawe zastosowania energii jądrowej” i dotyczyła zagadnień związanych z balneologią, wytwarzaniem rurek termokurczliwych i taśm, sterylizacji sprzętu medycznego , napędu łodzi podwodnych, utrwalania żywności oraz scyntygrafii. Opracowana została metodą świateł drogowych do każdego celu. Zostanie ona również opublikowana przez Ministerstwo Energii.

Poza wyróżnieniem i nagrodami rzeczowymi laureatka  wzięła  udział    w wycieczce,  zorganizowanej przez Ministerstwo Energii,   do Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku.  NCBJ zajmuje  się badaniami  z dziedziny fizyki i stosowaniem metod fizyki jądrowej i rozwijaniem technologii jądrowych. Centrum produkuje także m.in. radiofarmaceutyki oraz urządzenia dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. Tworzy również infrastrukturę informatyczna i laboratoryjną niezbędną dla wsparcia eksperckiego programu budowy energetyki jądrowej w Polsce.

Dwudniowy pobyt zorganizowany przez Ministerstwo Energii był wspaniałą okazją do zagłębienia się w  tematyce  strategii kształcenia kadr na potrzeby energetyki jądrowej i ciekawym doświadczeniem w życiu zawodowym nauczyciela.

Pani Justynie składamy ogromne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów