Staże zagraniczne - Grecja

Na przełomie września i października 2017 roku  grupa 40 uczniów z naszej szkoły odbyła staż w  Grecji w ramach projektu Erasmus+  finansowanego ze środków Unii Europejskiej. Projekt skierowany był do uczniów w zawodach technik ekonomista, technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik rolnik.

Wyjazd pozwolił nie tylko poznać realia pracy, ale także umożliwił nam zwiedzenie Grecji, kraju jakże pięknego, pełnego historii i zabytków. Mieliśmy okazję zobaczyć Meteory (Klasztory prawosławne na szczytach gór) czy plaże na pięknej wyspie Skiathos, a dla smakoszy oprócz kuchni, poznać tajniki wyrobu tradycyjnego sera feta czy tłoczenia oliwy. Dzięki takiemu wyjazdowi oprócz wiedzy teoretycznej i praktycznej zdobyliśmy  jakże ważne certyfikaty które są uznawane w Europie i na świecie.

Nabyliśmy umiejętność swobodnego odnajdywania się w różnych środowiskach życia i pracy. Staż w Grecji umożliwił nam poszerzenie wiedzy zawodowej, a także zdobycie nowych umiejętności i doświadczeń. Wspólnie spędzony czas pozwolił również poznać zasady współpracy w grupie, radzić sobie w nowych sytuacjach i nawiązać nowe przyjaźnie. Doświadczenia wyniesione z zagranicznego stażu stały się dla nas motywacją do dalszego doskonalenia, zdania egzaminu zawodowego z dobrym wynikiem, a następnie kontynuacji nauki na studiach wyższych.

Praktyka zagraniczna zwiększyła naszą pewność siebie w zakresie poszukiwania pracy i konkurencyjności na lokalnym rynku pracy, wspomogła przedsiębiorczość i kreatywność.

Do Polski wróciliśmy opaleni, z głowami pełnymi wrażeń i wspomnień a przede wszystkim z nowymi doświadczeniami zawodowymi które zapewne zaprocentują w przyszłości.

Dla nas młodych ludzi, którzy w wielu przypadkach nie byliśmy poza granicami naszego kraju, zagraniczne staże zawodowe są doskonałą okazją zdobycia nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego oraz poznania kultury i zwyczajów innych narodów. Jest to również możliwość praktycznego wykorzystania znajomości języka angielskiego.

W przyszłości liczymy na równie udane wyjazdy.

Sylwia Jakubiak