Zespół Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach (Archimedes) Zespół Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach

Strona główna Galeria Archiwum O szkole Kontakt

Poczta

Rekrutacja

Projekty edukacyjne

Biblioteka

    Link do strony:
    http://www.leonardo.org.pl/

    http://www.frse.org.pl/

    Nasza szkoła w lutym 2013r. aplikowała o środki unijne na działania edukacyjne, składając projekt „Zagraniczne staże szansą na udany start zawodowy” w ramach działania „Uczenie się przez całe życie” w Programie Leonardo da Vinci - Mobilność

    Komisja rozpatrująca wnioski pozytywnie oceniła nasz projekt, przyznając dofinansowanie w wysokości 80 tys. €.
    Kwota ta zostanie wydatkowana na organizację zawodowych staży zagranicznych we włoskiej miejscowości Spoleto, w której 30 uczniów naszej placówki, będzie mogło wykazać się posiadaną wiedzą w warunkach praktycznych oraz nabyć nowe umiejętności związane ze specyfiką regionu odbywania stażu.
    Wyjazdy uczniów poprzedzi roczny kurs języka włoskiego akcentowanego na słownictwo zawodowe. Uczniowie zostaną wyposażeni w podręczniki, słowniki, rozmówki oraz materiały multimedialne niezbędne do nauki języka włoskiego i od 16 października, 3 grupy 12 osobowe rozpoczną zajęcia językowe, których każdy kursant ma do zrealizowania 100 godzin.

    Wyjazdy uczniów zaplanowano na czerwiec, lipiec oraz sierpień 2014r.
    3 grupy 10 osobowe w podanych terminach wyruszą z warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina do Rzymu, skąd zostaną odebrani przez włoskiego partnera i autokarem przewiezieni do hotelu w Spoleto.
    Następnego dnia po przylocie, uczniowie zostaną przydzieleni do swoich miejsc odbywania stażu a więc do restauracji, hoteli i pensjonatów. Założono, iż uczniowie będą w swoich miejscach odbywania praktyk pojedynczo, a maksymalnie po 2 osoby. Ma to na celu doskonalenie języka i kształtowanie samodzielności na stanowisku pracy.
    Podczas dni wolnych od pracy, każda grupa weźmie udział w 2 wycieczkach – Rzym
i Watykan oraz Asyż i Perugia.

    Warto dodać, iż ze środków unijnych zostaną sfinansowane wszystkie koszty związane z realizacją projektu, a więc:
        - Nauka języka włoskiego
        - Podręczniki
        - Materiały multimedialne i reklamowe
        - Przeloty Warszawa – Rzym
        - Zakwaterowanie i wyżywienie
        - Wycieczki
        - Kieszonkowe uczniów i opiekunów

    Spoleto (łac. Spoletium) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Umbria, w prowincji Perugia. Liczba ludności 35 286.
    Miasto założone w VI w. p.n.e. przez Umbrów, których zastąpili Etruskowie. Od 241 p.n.e. rzymska kolonia Spoletium. W 217 p.n.e. Spoletium oparło się oblężeniu Hannibala.
    Najważniejszym zabytkiem Spoleto jest katedra (XII, XV-XVII w.). Fasada katedry jest ozdobiona dużą mozaiką, dziełem Solsernusa. Wnętrze katedry zostało w 1640 przebudowane przez Berniniego. Na ścianach znajdują się freski Pinturicchio i Fra Filippo Lippiego, którego grób znajduje się w kościele.
 

    W Spoleto znajdują się pozostałości rzymskich murów Porta della Fuga, ruiny teatru z I w. p.n.e., łuk triumfalny Druzusa i Germanika (I w.) oraz ruiny amfiteatru (II w.). Bazylika S. Salvatore (IV-VI w., przebudowana w IX w.).
 

    Kościoły romańskie: S. Eufemia (X w.), SS. Giovanni e Paolo (XI w.), S. Gregorio Maggiore (XI-XII w., XIV w.), S. Pietro (XI, XIII w.).
 

    Kościoły gotyckie: S. Domenico (XIII w.), S. Nicolo (XIV w.).
 

    Kościoły renesansowe (XVI w.): Tempietto della Manna d'Oro, Madonna di Loreto.
 

    Kościół barokowy S. Filippo (XVII w.), w którym znajdują się cztery kolumny z zielonego porfiru ze świątyni Klitumnusa. Most, Ponte Sanguinario, o długości 230 m z XIV w., zamek kardynała Albornoza (XIV-XV w.), Palazzo Aroni, Palazzo Comunale (XII, XVIII w.), pałace i domy (XV-XVIII w.).

 

Od 29 czerwca do 15 lipca malownicze Spoleto w Umbrii gości 55 Festival dei Due Mondi.
Festiwal w Spoleto to ogromne międzynarodowe przedsięwzięcie, na które przybywają światowej sławy artyści, min. Peter Boal z New York City Ballet, Aaron S. Watkin z Frankfurt Ballett, Tugan Sokhiev, dyrygent Orchestre National du Capitole de Toulous, i wielu innych.
Głównym celem festiwalu jest konfrontacja dwóch kultur - amerykańskiej i europejskiej - w różnych formach stuki: operze, muzyce, tańcu, teatrze i sztuce współczesnej.
Jak wiadomo artyści to też ludzie, którzy lubią dobrze zjeść i napić się dobrej kawy, jest więc duża szansa, że to nasza młodzież ich obsłuży.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

    Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach rozpoczęli działania w projekcie „Zagraniczne staże szansą na udany start zawodowy” w ramach działania „Uczenie się przez całe życie” w Programie Leonardo da Vinci – Mobilność.

    Nabór do projektu wyłonił 36 uczniów, którzy w na początku października zostali wyposażeni w podręczniki, słowniki i materiały multimedialne niezbędne do nauki języka włoskiego. Od 16 października 3 grupy 12 osobowe wpadły w wir intensywnej pracy nad zgłębianiem tajników gramatyki, fonetyki i zasad języka, pod czujnym okiem Pana Mariana Soćki.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Włochy - wyjazd pierwszej grupy

    Dnia 21 czerwca 2014 pierwsza grupa uczniów naszej szkoły wyjechała do Włoch. Dziesięcioosobowa grupa uczniów wraz z opiekunem panią Beatą Kalińską będą we Włoszech trzy tygodnie. Uczniowie będą pracowali w restauracjach, kawiarniach, hotelach i gospodarstwach rolnych.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podsumowanie projektu

Zespół Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach

Uczniowie Zespołu Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach w listopadzie 2013r rozpoczęli działania w projekcie „Zagraniczne staże szansą na udany start zawodowy” w ramach działania „Uczenie się przez całe życie” w Programie Leonardo da Vinci – Mobilność.

Nabór do projektu wyłonił 36 uczniów, którzy w na początku października 2013r. zostali wyposażeni w podręczniki, słowniki i materiały multimedialne niezbędne do nauki języka włoskiego. Od  16 października 3 grupy 12 osobowe wpadły w wir intensywnej pracy nad zgłębianiem tajników gramatyki, fonetyki i zasad języka, pod czujnym okiem Pana Mariana Soćki.

W maju i czerwcu uczniowie wyjeżdżający do Włoch wzięli udział w kursach przygotowania pedagogicznego oraz kulturowego.

Młodzież podzielona na 3 dziesięcioosobowe grupy wzięła udział w stażach zawodowych w czerwcu, lipcu i sierpniu. Ostatnia grupa wróciła do Polski 7 września. Młodzież pracowała w swoich specjalnościach we włoskim mieście Spoleto, a więc w hotelach, restauracjach i gospodarstwach rolnych. W trakcie odbywania staży młodzieży zorganizowano wycieczki do Rzymu, Asyżu.

Ze środków unijnych zostały sfinansowane wszystkie koszty związane z realizacją projektu, a więc:

·                    Nauka języka włoskiego

·                    Podręczniki

·                    Materiały multimedialne i reklamowe

·                    Przygotowanie pedagogiczne i kulturowe

·                    Przeloty Warszawa – Rzym - Warszawa

·                    Zakwaterowanie i wyżywienie

·                    Wycieczki

·                    Kieszonkowe uczniów

 

Warto wspomnieć, iż młodzież biorąca udział w stażach została bardzo dobrze oceniona przez pracodawców włoskich, uzyskując noty maksymalne lub do nich zbliżone. Każdy uczestnik dostał europejski dokument poświadczający zawodowe umiejętności praktyczne Europass Mobillity 

Uczniowie :

- zdobyli nową wiedzę i umiejętności zawodowe, zwiększające szanse uczestników na rynku pracy;

-  poznali nowy język obcy;

- nabyli umiejętności obsługi nieznanych im maszyn i urządzeń;

- poznali historię, kulturę i zwyczaje kraju goszczącego;

- podnieśli aspiracje zawodowe  i osobiste,

- szkoła zyskała na prestiżu i atrakcyjności.

24 września br. odbyła się w szkole Konferencja poświęcona ocenie rezultatów projektu. Uczniowie przedstawili swoje osiągnięcia pracodawcom, przedstawicielom samorządu lokalnego oraz reprezentantom Mazowieckiego Kuratorium Oświaty – Delegatura Siedlce. 

Po zaprezentowaniu relacji multimedialnych z pobytu we Włoszech, w których młodzież dokładnie opisała rodzaj i zakres wykonywanych prac, oceniono skalę trafności treści programowych w aspekcie ich przydatności do pracy na polskim rynku a także określono potrzeby na przyszłość i sposoby upowszechniania rezultatów projektu w środowisku. Starosta Powiatu Łosickiego Czesław Giziński wraz z wicestarostą Mariuszem Kucewiczem i Sylwią Osipiuk – wicedyrektorem delegatury KO wręczyli uczniom certyfikaty językowe i certyfikaty odbycia stażu. Po części artystycznej odbyła się degustacja potraw kuchni włoskiej przygotowana przez młodzież pod kierunkiem Barbary Lipskiej.

zdjęcia

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Relacja uczestniczki

Zagraniczne staże szansą na udany start zawodowy” w ramach programu Leonardo da Vinci Mobilność. Projekt finansowany ze środków UE

Staże odbyły się we włoskiej, górskiej miejscowości Spoleto w regionie Umbria w sercu Apeninów.

            W ramach przygotowania do stażu uczniowie odbyli kurs językowy, który trwał 100 godzin.
Z projektu otrzymaliśmy podręczniki, fiszki i słowniki językowe. Wyjazdy odbywały się autobusem do Warszawy na lotnisko Chopina gdzie mieliśmy odprawę i wylot włoskimi liniami Alitalia do Rzymu. Lot trwał 2 godziny 25 minut, w trakcie którego dostaliśmy poczęstunek. Dla wielu z nas był to pierwszy lot samolotem, który zapamiętamy jako przyjemny i nie taki straszny. Z Rzymu do Spoleto pojechaliśmy autobusem gdzie na miejscu powitały nas gorąco opiekunki projektu. Trzy dziesięcioosobowe grupy uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami odbyły praktyki w trzech terminach, tj.: 21.06-13.07; 19.07-9.08 i 16.08-6.09. Staże odbywaliśmy w hotelach, restauracjach, barach i gospodarstwie agroturystycznym. Praca uczniów polegała na przygotowywaniu potraw pod kierunkiem profesjonalnych włoskich kucharzy, obsłudze gości, przygotowywaniu miejsc noclegowych, pracach porządkowych i pracy w gospodarstwach rolnych. Każdy z uczestników pracował na pełny 8 godzinny etat z dwoma dniami wolnymi przeznaczonymi na zwiedzanie i spędzanie wolnego czasu. Zakwaterowani byliśmy w Hotelu Villa Redenta w pokojach 3 i 4 osobowych. Hotel zapewnił nam bardzo dobre warunki zamieszkania oraz wyżywienie w skład którego wchodziły typowo włoskie potrawy. Każda z grup miała w programie dwie wycieczki- do Rzymu i Asyżu. Po zwiedzeniu Rzymu wybraliśmy się również do Watykanu, gdzie zobaczyliśmy: Plac i Bazylikę  Św. Piotra, gdzie spoczywa nasz Święty Polak Jan Paweł II, nie sposób było by nie zahaczyć o Panteon, Forum Romanum, Colosseum i wiele innych cieszących oko zabytków architektury, zarówno starożytnej Rzymskiej jak i współczesnej Włoskiej. W Asyżu natomiast zwiedziliśmy miejsca życia oraz grób Świętego Franciszka i Świętej Klary, a także różne świątynie popularne wśród europejskich jak i światowych turystów. Nie sposób pominąć cudownych wodospadów, które są jednymi z największych w Europie. Wycieczki bardzo nam się podobały - szczególnie świadczą o tym liczne zdjęcia jak i indywidualne wspomnienia. Dla wielu osób były one nowym doświadczeniem. Po raz pierwszy byliśmy w tak pięknym malowniczych miejscach, których krajobraz zapierał dech w piersiach. W wolnym czasie zwiedzaliśmy miasto Spoleto, i jego liczne okolice, chodziliśmy szlakami górskimi, zdobywaliśmy wiele szczytów, np: Monte Lucco. Chodziliśmy także po miejscowych sklepach, gdzie zapoznaliśmy się bliżej z modą włoską jak i upodobaniami tubylców, restauracjach w których grzechem było by nie skosztować pysznego miejscowego spaghetti i winiarniach, których historia sięgała kilkuset lat. Ostatniego dnia pobytu  każda grupa uczestniczyła we wspólnej uroczystej kolacji z opiekunami, na której każdy otrzymał certyfikat uczestnictwa w stażu oraz pamiątki. Staże będziemy pamiętać długo i z pewnością miło. Dla większości była to przygoda życia. Mamy nadzieję, że będziemy mogli powtórzyć staż za rok.

uczestnik stażu Marta Grochowiec

 

zdjęcia

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dla rodziców

Dla uczniów

Plan lekcji

Linki

Profilaktyka zdrow.

 

 

 

Copyright © 2007-2014 Zespół Szkół Nr 3 RCKU w Łosicach